Dyski SSD M.2 – co warto wiedzieć?

| 6 Komentarzy
Prezentujemy szczegóły na temat dysków SSD opartych o interfejs M.2. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Dyski SSD M.2 to wysokiej klasy jednostki, które zapewniają sprawną obsługę systemu operacyjnego. Decyzja zakupowa może okazać się sporym wyzwaniem dla początkujących użytkowników, dlatego przygotowaliśmy szczegółowy poradnik. Dowiesz się z niego, jakie standardy pamięci są obecnie dostępne w sprzedaży, a także w co powinien być wyposażony Twój komputer, by móc z nich korzystać.

Oczywiście, hasło twardy dysk Wikipedia odnajdzie w ciągu ułamka sekundy, jednak postanowiliśmy zwrócić uwagę zarówno na podstawowe kwestie, jak i drobne szczegóły, które mogą okazać się niezwykle istotne.

Polecane dyski SSD


Co to jest dysk SSD M.2?

Złącze M.2 (M 2 socket SSD) pozwala zainstalować w komputerze m.in. dysk twardy. Standard ten oferuje bardzo wysoką wydajność. Duża w tym zasługa wykorzystania magistrali PCI Express na płycie głównej (PCIe SSD motherboard). Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o 4 tory wersji trzeciej lub czwartej. Dlatego często spotykamy się z zapisem – SSD PCIe x4. W praktyce przekłada się to na szybkość pracy, dlatego w starciu M.2 SSD vs mSATA to ten pierwszy interfejs wypada znacznie lepiej.

Dysk SSD PCIe M.2 przeważa również nad standardem SATA III. To nowoczesne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno w komputerach domowych, jak i bardzo mocnych jednostkach dla profesjonalistów. Podczas analizy formatów PCIe możemy znaleźć szczegółowe porównania np. PCIe vs PCIe 2.0 czy PCIe gen2 SSD vs PCIe 3.0. Warto się z nimi zapoznać, poszukując urządzenia o jak najwyższej wydajności.

M2 SSD – laptop

Kolejnym standardem jest Mini PCI Express SSD. To miniaturowy interfejs przeznaczony dla urządzeń o ograniczonej przestrzeni, który jest następcą magistrali MiniPCI. Znalazł szerokie zastosowanie na pokładzie laptopów i przyjął powszechnie używany przez producentów skrót – m PCIe. Klienci zastanawiają się nad różnicą – mSATA vs SATA III SSD. Łatwo wywnioskować, że standard HDD SSD mSATA to właśnie zminiaturyzowany układ SATA dla notebooków.

Interfejs M.2 – szczegóły techniczne

Na jakość dysku SSD wpływa wiele bardzo istotnych czynników. Z pewnością warto zwrócić uwagę na pojemność, która pozwoli zgromadzić satysfakcjonującą ilość danych. Ponadto o jakości urządzenia stanowi szybkość odczytu oraz szybkość zapisu. Klienci zwracają również uwagę na temperaturę pracy urządzenia, jego rozmiary, a także ilość danych, które można zapisać do momentu utraty gwarancji.

Standard M.2 – jakie korzyści?

Nie ulega wątpliwości, że standard M.2 to najlepsza propozycja, jeśli poszukujemy szybkich i wydajnych dysków twardych. Wybór wariantu z czterema torami magistrali zapewni przepustowość na poziomie 4 GB/s, co stanowi znakomity wynik. Kolejnym atutem jest bezpieczeństwo zapisanych danych - technologie z tego zakresu przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy planujemy przechowywać w pamięci komputera poufne dane.

Warto wspomnieć o protokole NVMe. To technologia, która pozwoliła ograniczyć opóźnienia działania dysku i sprawiła, że może wykonać znacznie więcej operacji w ciągu jednej sekundy. Jednocześnie zredukowano obciążenie procesora. Protokół NVMe obsługiwany jest jedynie przez płyty główne, które wspierają standard UEFI.

Dyski SSD – budowa

Przy omawianiu korzyści, jakie płyną z użytkowania dysku SSD, trudno nie wspomnieć o jego kompaktowej budowie. To znacznie mniejsze urządzenia w stosunku do dysków HDD. Nie posiadają elementów ruchomych, dzięki czemu ryzyko awarii jest dużo niższe. Dyski M.2 cieszą się coraz większą popularnością. W szerokiej ofercie znajdziemy przeróżne modele, które z pewnością wpiszą się w zakres naszych oczekiwań. Wielu użytkowników zastanawia się, jak wybrać SSD M.2 – testy na profesjonalnych stronach oraz opinie klientów mogą okazać się bardzo pomocne.

Zakup dysku SSD M.2 – najważniejsze parametry

Podczas zakupów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na opis produktu i specyfikację techniczną. Prezentujemy najważniejsze parametry.

  • Pojemnośćklienci, którzy nie korzystają z bardzo dużych plików, mogą wybrać nośniki o mniejszej pojemności. Za rozsądną podstawę można uznać dysk M.2 SSD 256 GB  lud dysk SSD 480 GB. Pozostali użytkownicy powinni zastanowić się nad wyborem dysku, który może zgromadzić dużo więcej danych np. M2 – 1 TB. Optymalnym rozwiązaniem dla komfortu pracy i rozrywki w przypadku laptopów wydaje się zasób 512 GB. Ten rozmiar dysku najczęściej spotykany jest w laptopach klasy gamingowej, jak ASUS TUF Gaming, Lenovo Legion czy Acer Nitro. O większą pojemność dysku dbają również poszukujący komputerów Apple MacBook Pro czy MacBook Air, decydując się na dopłacenie do modelu z większą ilością wbudowanej pamięci.
  • Prędkość odczytu i prędkość zapisu (M.2 Speed SSD) – Satysfakcjonujące osiągi w tej materii to podstawowe elementy, które powinny charakteryzować wysokiej klasy dysk SSD na PCIe. Na te wyniki wpływa również interfejs, dlatego warto zdecydować się na wydajne dyski SSD M.2 NVME korzystający z PCIe x4.
  • TBW (Total Bytes Written) – określa, jaką ilość danych można zapisać do momentu utraty gwarancji. Dla wymagających użytkowników wartość ta powinna wynosić minimum 1000 TB. Takie dyski M.2 z pewnością wystarczą na długi czas użytkowania.
  • Temperatura pracy dysku – warto zwrócić uwagę na technologię, dzięki którym zostanie utrzymana optymalna temperatura dysku twardego.
  • Rozmiary dysków – w opisach urządzeń możemy spotkać oznaczenia – SSD M.2 2280, czy SSD M.2 2242. Pierwsze dwie cyfry mówią o szerokości urządzenia podanej w milimetrach. Natomiast kolejne dwie świadczą o długości (22x80 mm i 22x42mm).
Uwaga!

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na układ pinów. Na rynku znajdziemy dyski ze złączem krawędziowym typu B (6 pinów po przerwie – standardy SATA i PCIe x2), typu M (5 pinów po przerwie dla standardów SATA i PCIe x4) oraz B+M (piny rozdzielone po obu stronach – SATA i PCIe x2). Przed zakupem należy koniecznie sprawdzić, jaki układ obsługuje płyta główna.

Ile kosztuje dysk SSD M.2? Polecani producenci

Oferta dysków SSD jest bardzo szeroka. Zdecydowanie warto przyjrzeć się propozycjom renomowanych producentów. Dużym uznaniem wśród klientów cieszą się dyski SSD Crucial, dyski SSD Kingston czy ADATA. Uznanie kupujących to również powód do dumy dla takich marek, jak dyski SSD Samsung czy WD. W poniższej tabeli prezentujemy modele dysków SSD, które są najchętniej wybierane.

Oczywiście to tylko niektóre spośród wielu modeli, jakie znajdziesz w asortymencie. O tym, który powinieneś wybrać powinny decydować wyłącznie Twoje potrzeby i budżet, jaki planujesz przeznaczyć na ten cel. 

Kluczowym elementem, który wpływa na koszt zakupu jest pojemność dysku M.2. Cena uzależniona jest również od szybkości zapisu i odczytu, a także renomy producenta oraz technologii, jakie zostały zaimplementowane na pokłady urządzeń.

bulb-learn-more-section-icon

Sprawdź w Black Friday 2024

Dysk SSD Black Friday

4,5
21 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (5)

Dobry artykuł
Dobry artykuł, niewiele sklepów to potrafi.
"przepustowość omawianych dysków wynieść może od 1 GB/s do 8 GB/s." Powinno być do 4GB/s dlatego wymyślono PCIe 4.0.
Wikipedia: PCIe 3.0 ok 7,877 Gbit/s (984,6 MB/s) przy x1
a sa dyski m2 czy pcie, ktore uzywaja mniej niz 2 zyl pcie? (x2)
Naprawdę bardzo dobrze Autor artykułu tutaj wszystko wyłożył! Szacun!!!
Rzadko gdzie znajdziemy tak precyzyjnie i prosto wszystko opisane!
WIELKIE Dzięki !!!
Witam,
Mam pytanie. Posiadam 4 dyski m.2. Dwa są gen4 i dwa gen 3. Szukam jakiejś płyty która wszystkie udźwignie. Czy są takie i czy nie będzie żadnych problemów z kompatybilnością lub czy nie zablokuje mi to np. Szyny PCI.
Samsung 980 pro
Kingston k3000
Samsung 970
Adata sx8000
To dyski które mam, dwa mam na obecnej płycie gen3, pozostałe dwa czekają na upgrdae płyty i platformy
Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.